pátek 26. června 2015

RC: (Ell) Fangirl

FangirlNázev: Fangirl

Autor: Rainbow Rowell

Počet stran: 456

Série: -

Díl v sérii: -

Nakladatelství: Yoli

Rok vydání: 2015

Anotace: Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách – nechce s ní bydlet na koleji. Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet. Co ale Cath zbývá, než zachovat klid a nedat se?


book - image #2845574 by Maria_D on Favim.comNa začátku roku jsem poprvé četla něco od Rainbow Rowell, a to něco bylo Eleanor a Park. Musím se přiznat, že jsem moc nerozuměla té obrovské vlně nadšení, která se kolem té knížky zvedla. Zdála se mi... trochu průměrná. Nebyla špatná, ale nebyl to ani klenot.
Proto jsem byla při zprávě, že Yoli vydá další její román, docela skeptická. Ovšem nakonec jsem neodolala a... Byla jsem nadšená! A vy budete taky!

Pro mě byla kniha úžasná hlavně v tom, že hlavní hrdinka se mi ve spoustě věcí podobala. Myslím, že se bude podobat většině z nás. Cath je totiž bloggerka píšící fanfikce na známé příběhy Simona Snowa a ráda čte. Zároveň není až tak společenská, ale spíš uzavřená. Preferuje klid a bojí se změn. Cath je hrozně sympatická osoba, všechno jsem s ní prožívala. Rozhodně jedna z nejskvělejších hlavních hrdinek, z části i proto, že měla mnoho chyb.
UntitledUž v anotaci se píše, že Cath má dvojče jménem Wren. Ta je narozdíl od své sestry společenská, plná nadšení z nového. Dřív psala spolu s Cath povídky o S. Snowovi, ale teď holduje spíš vysokoškolským večírkům a "drbáním" se svou spolubydlící Courtney.
Když Cath nebydlí s Wren, tak s kým? S Reagan, o dva roky starší nepřístupnou holkou. Úžasná spolubydlící. I když byla ze začátku nedostupná a tvrdá, tak se z ní vyklubala fajn holka :)

Kniha začíná ve chvíli, kdy se Cath s Wren stěhují na kolej. Každá na jiný pokoj, protože Wren už nechce být jen jednou z dvojčat, chce být oblíbená a společenská. Taková totiž Cath není.
Prvním Cathiným šokem je to, že v jejím pokoji je KLUK! Naštěstí jen stěhoval její spolubydlící věci, ale i tak se Cath bojí. Stejně jako se bojí lidí,změn a školní jídelny.
☮☯Kniha vlastně není o ničem až tak důležitém, řeší se v ní vysokoškolský život, jak ho (ne)žít. Cath se musí vypořádat se spolubydlící, školou a stíhat psát své milované fanfikce. A vyrovnat se i s první opravdovou láskou.

Styl psaní autorky se podle mě od Eleanor a Parka ohromně zlepšilo. Pro Fangirl Rainbow Rowellová nezvolila Ich-formu, která by mi od ní sedla nejspíš víc než er-forma, ale tady to nevadilo. Navíc kniha popisovala příběh, který možná někteří z nás zažili a Cath byla skvělá.
Navíc na konci každé kapitoly vás čeká úryvek z Cathiných fanfikcí nebo úryvky z originálního Simona Snowa. Prostě skvěle zpracovaná knížka!

FangirlNavíc má kniha krásnou obálku, která je rozhodně lepší než ty zahraniční tmavě růžové verze. Malá chybka je v tom, že je to paperback a proto se mi okamžitě zlámal hřbet. Protože kniha má necelých 460 stran, no...

Dostáváme se k hodnocení, které je víc než pozitivní. Knížka mě navzdory prvotním předsudkům nadchla a okouzlila. Na začátku jsem psala, že z ní budete nadšení. A to je rozhodně pravda, protože je to geniální kniha. A proto moje hodnocení...

9,9/10

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji internetovému knihkupectví MegaKnihy!
Za skvělou cenu si knihu můžete pořídit zde!

3 komentáře:

  1. Fangirl si chci už dlouho přečíst! Hezká recenze. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Úžasná recenze! :) Fangirl si prostě musím sehnat :-) Od autorky jsem ještě nic nečetla, takže nevím, co očekávat, ale celkově se mi námět hrozně líbí :)

    OdpovědětVymazat