pondělí 3. srpna 2015

RC (Ell): Jeho královna

Irena Piloušková - Jeho královna
Název: Jeho královna

Autor: Irena Piloušková

Počet stran: 164

Série: - (ale volně navazuje na knihu Hvězdy s nadějí)

Díl v sérii: -

Nakladatelství: Egmont

Rok vydání: 2015

Anotace: Co když se jednoho dne vzbudíš a zjistíš, že celý svět, ve který jsi věřila, je vlastně jen mylná představa?
Co když je tvá rodina pouhý hlouček spolubydlících?
Co když se ti přestane dařit ve škole?
Co když ten kluk, co ti říkal, že tě miluje, chodí za jinou?
Co když se tvá nejlepší kamarádka těší z tvých problémů?
Co když zjistíš, že jsi v davu sama?
Co když se někdo rozhodne se ti mstít?
Co když se ti budou všichni smát?
Co když všichni ty fotografie uvidí?
Co když tu nebude nikdo, kdo by jim řekl, ať přestanou?
Co když… je to tvůj příběh?

Black
"Vystrčila jsem hlavu a podívala se na telefon. Nevypadal nebezpečně, pořád to byl můj mobílek s růžovým krytem. Otevřela jsem zprávy. Koukal se na mě odkaz a pod ním jen nápis: A mám toho spoustu. Znovu jsem klikla na modrý řádek a vyskočilo na mě okno s obyčejnou blogovou stránkou. Měla jednoduchý název: Malá Mrcha Aneta. Sjela jsem o kousek níž a viděla sama sebe, jak odcházím z baru, sukni mám vyhrnutou až po záda a v ruce omlácené boty. Můj zadek se smál do objektivu a nevěřili byste, kolik lidí ta fotka zaujala. Už to nemohlo být horší. Omyl, bylo."
  
Výše napsaná ukázka by vám už rovnou mohla naznačit o čem příběh bude. Nebojte se - nic jsem vám neprozradila, protože přesně tohle stojí na zadní straně obálky.
A veces es la única salida.Proč jsem si knihu vybrala? Jednoduše jsem byla zvědavá. Třeba na to, jak se s tím popere začínající česká autorka (už dříve jsem prozradila, že ráda objevuju nové české autory) a jestli se s tímhle snad neřešitelným problém dá něco udělat.
Je tolik případů lidí, kteří kvůli (kyber)šikaně ukončili svůj život. Jestli se dalším z nich stane Aneta (i když pouze v knize), to vám prozradí až kniha. Já vám ale prozradím, proč se
do knihy pustit...

Už hlavní postava Aneta stojí za pozornost. Nemyslím si, že ji budete mít rádi, ale třeba ano. Je to cynik, osamělý člověk, kteří touží po lásce. Touží po ní ale tak zoufale, že se pomalu mění na lehkou dívku. Její první přítel jí podvedl a druhý, o kterém si myslela, že jí miluje, se s ní jen vyspal - a odkopl ji. Zároveň je ale pomlouvačná, "odvážná" a lehce namyšlená. Jak jsem řekla - žádná postava, se kterou byste chtěli kamarádit v realitě.
Další postavy popisovat nebudu, protože to by naznačilo, jak to skončí...

"Čí jsi?"
"Svá."
...Jeho královna je rozdělená na tři části - O korunku, Královské hry, Korunovace. V první se dozvídáme, jak začala Anetina šikana a proč, ve druhé průběh a dostáváme obrovskou dávku zoufalství. Třetí značí slabou naději, lásku a "korunovaci největší mrchy". Všechny názvy trefně sedí i k jménu knihy.
O knize jste si nejspíš už obrázek udělali, teď se přesuneme k autorce. Ireně Pilouškové bude 18. září 22 let a letos jí vyšla už druhá kniha, která volně navazuje na autorčinu prvotinu Hvězdy s nadějí.  Irena píše hodně čtivě a knihu máte přečtenou raz dva. Rozhodně nečtu něco od autorky naposled!
 "Potřebovala jsem vidět lidi, vidět, mluvit s nimi a cítit, že existují a že i já existuju."
AloneObčas mám stejné pocity jako Aneta (třeba chvíle samoty apod.), ale po téhle knize vím, že to nikdy nebudu řešit alkoholem. Autorka dokázala do knihy propašovat významné varování a to se cení...
Komu bych knihu doporučila? Puberťačkám 13, 14+; prostě holkám, které milují zamilované románky. Nebo taky můžete být tak lstivá/ lstivý a podstrčit knihu začínající alkoholičce a počkat si na výsledek :) Určitě to bude i dobrý dárek, jen si pohlídejte, abyste knihu nevěnovali třeba zaryté milovnici fantasy, ta by knize asi na chuť nepřišla.
V knize bylo pár mínusů, třeba nepříjemná hl. postava, ale třeba zápletka byla zajímavá. Nevím, jestli ji budu číst někdy znovu, ale i tak to není špatná knížka.

6/10

 Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji e-shopu Knihcentrum.
www.knihcentrum.cz

1 komentář:

  1. Knížku si nejspíš nikdy nepřečtu, není to můj typ žánru, ale přesto vypadá hezky:)
    Pěkná recenze:)

    OdpovědětVymazat